Загибель підводного трави прискорить глобальне потепління

Морська рослинність утримує стільки ж вуглецю в розрахунку на гектар, скільки сухопутні лісу. На жаль, це одна з найбільш уразливих екосистем світу. У минулому столітті планета втратила 29% морської трави. Основні причини - забруднення води, днопоглиблювальні роботи, зміна клімату. Щорічно площа підводних лугів скорочується на 1,5% - а це означає, що в навколишнє середовище повертається 299 млн. т. вуглецю.

На підставі старих і нових даних про 946 луках міжнародна група дослідників підрахувала, що щорічно морська трава поглинає 27400000 вуглецю, запасаючи його в грунті. На відміну від лісів, які утримують вуглець приблизно 60 років, підводна екосистема зберігає його з часів останнього льодовикового періоду.

Це означає, що зараз в морській траві і в метровому шарі грунту під нею лежить 19900000000 т вуглецю - в два рази більше, ніж обсяг світових викидів при спалюванні парникових газів в 2010 році. Якщо морська трава зникне, ми дуже швидко опинимося в теплиці.

Ця похмура перспектива посилюється іншим дослідженням. З'ясувалося, що потепління призводить до вимирання середземноморського рослини Posidonia oceanica. Вид може повністю зникнути до середини століття, що викликає особливе занепокоєння: ця трава запасає приблизно в 10 разів більше вуглецю, ніж більшість інших видів.