Відділ метеорологічних і морських спостережень та інформації

У серпні 1915 року в Маріупольському морському порту була офіційно відкрита метеостанція, де проводилися основні метеорологічні спостереження. До 1963 року метеостанція неодноразово змінювала своє місце розташування.

З 13 червня 1963 року метеоплощадка була перенесена на підвищену частину берега Азовського моря (п. Моряків), де знаходиться і по теперішній час. У місці розташування метеоплощадки висота берега над рівнем моря 68 метрів. Навколишня місцевість являє собою піднесену рівнину, перерізану балками.

Метеорологічні спостереження проводяться на метеостанції цілодобово. Спеціальні прилади встановлені на стандартному метеомайданчику. Кожні 3:00 черговий метеоролог проводить спостереження за: температурою і вологістю повітря, температурою грунту, напрямком і швидкістю вітру, атмосферним тиском, хмарністю, кількістю опадів, ожеледними явищами (у зимовий період), випаровуванням з водної поверхні (в літній період), радіаційним фоном , атмосферними явищами та ін. Безперервно протягом доби ведуться спостереження за різними небезпечними явищами погоди: посиленням вітру більше 11 м/с, відкладенням ожеледі, туманом, грозою, значними зливовими опадами.

Крім метеорологічних спостережень проводяться спостереження і по агрометеорології. На полях з різними культурами агрометеоролог визначає запаси вологи в грунті. Взимку приладом мерзлотомером щодня вимірює глибину промерзання грунту.

На даний період метеостанція обладнана сучасними приладами: спостереження за напрямком і швидкістю вітру проводяться за анемометру «Марк 60», за допомогою якого фіксуються щосекундні вимірювання; для вимірювання атмосферного тиску на станції встановлено електронний барометр «Бар». Вимір висоти хмар проводиться «лазерним вимірювачем висоти хмарності».

У 1923 році на території судноремонтного заводу був відкритий морський гідрологічний пост. У приміщенні поста встановлений мареографа - самописець рівня моря, який постійно фіксує найменші зміни висоти рівня моря. Крім того, три рази на добу проводяться вимірювання температури, солоності і щільності морської води.

У зимовий період океанологи проводять спостереження за льодовою обстановкою: кількістю, формою, віком льоду. При товщині льоду більше 16 см проводяться профільні спостереження на відстані 1-3 км від берега. Протягом всього маршруту вимірюється товщина льоду і висота снігового покриву.

У літній час великий обсяг досліджень припадає на експедиційні роботи. У районі узмор'я Маріуполя експедиційні спостереження проводяться на судні «Шквал», що належить Маріупольської ГМО. У період навігації судно регулярно виходить у море. Спостереження проводять фахівці обсерваторії: океанологи і гідрохімік. Під час експедицій ведуться спостереження за метеоелементов, температурою води, напрямком і швидкістю течії на різних глибинах, визначається прозорість і кольоровість води, проводиться відбір проб морської води для хімічних аналізів.

Всі види метеорологічних і морських прибережних спостережень вводяться в спеціальні програми на комп'ютерах і зберігаються в архів.